Auto kontroll enne ostmist on üks olulisemaid samme, kui soovid vältida ootamatuid kulutusi ja ebameeldivaid üllatusi pärast ostu sooritamist. Kasutatud auto võib esmapilgul tunduda hea valik, kuid ainult põhjalik kontroll aitab tuvastada võimalikke varjatud vigu. Allpool toome välja 10 sammu, millele kindlasti tähelepanu pöörata enne ostuotsuse tegemist.
1. Kere ja värvi seisukord
Alusta visuaalse kontrolliga. Uuri, kas kerel on roosteplekke, kriime, värvierinevusi või mõlke. Kui auto eri osad on üle värvitud, võib see viidata avariile või muudele varasematele kahjustustele. Auto kontroll enne ostmist peab kindlasti hõlmama kere seisundi hindamist.
2. Mootori töö ja heli
Käivita mootor külmalt ja jälgi selle tööd. Kuula, kas esineb ebatavalisi helisid nagu kolin või tiksumine. Ebaühtlane töö või suits tagumisest summutist võivad viidata mootoriprobleemidele.
3. Läbisõit ja selle usaldusväärsus
Vaata odomeetrit ja võrdle läbisõitu auto üldise seisukorraga. Kahtlaselt väike läbisõit võib tähendada, et näit on tagasi keritud. See on sage pettus ja oluline põhjus, miks auto kontroll enne ostmist peab sisaldama põhjalikku taustauuringut.
4. Hooldusraamat ja arved
Terviklik hooldusajalugu näitab, et omanik on regulaarselt hooldanud autot. Kontrolli, kas hooldusraamatus on kirjed õlivahetustest, filtrite vahetustest ja muudest regulaarsetest hooldustest. Pidev hooldus tähendab reeglina paremat tehnilist seisukorda.
5. Vedelike tase ja seisukord
Ava kapott ja vaata mootorõli, jahutusvedeliku, pidurivedeliku ning roolivõimendi vedeliku taset. Must või liiga madal vedelik võib olla märk hooletusest või varjatud lekkest.
6. Rehvide kulumine
Kontrolli, kas kõik rehvid on ühtlaselt kulunud. Kui üks pool on rohkem kulunud, võib probleem olla sillastendis või amordi töös. Samuti kontrolli varuratta olemasolu ja seisukorda.
7. Pidurid ja vedrustus
Proovisõidul jälgi, kas pidurid töötavad ühtlaselt ja ilma kriginata. Ebastabiilne pidurdamine või vibratsioon roolis võib viidata probleemile. Vedrustuse kontroll on samuti osa põhjalikust kontrollist – liigne „ujumine“ või kolinad teevad selgeks, et midagi vajab vahetust.
8. Käigukast ja sidur
Automaatkast peaks vahetama käike sujuvalt, ilma viivituse või jõnksudeta. Manuaalkastis peaks sidur võtma madalalt ja mitte libisema. Eriti oluline on see siis, kui plaanid autot igapäevaselt kasutada.
9. Elektrilised süsteemid
Kontrolli kõiki elektrilisi komponente – esitulede, suunatulede, kojameeste, akende, kliimaseadme, helisüsteemi ja ukselukkude tööd. Väikesedki elektririkete märgid võivad viidata suuremale probleemile.
10. VIN-kood ja dokumendid
Võrdle auto VIN-koodi dokumendis ja kerel või armatuurlaual olevaga. Kasuta tasuta veebipõhiseid tööriistu, et kontrollida, kas auto on olnud varastatud, avariis või kasutusel rendiautona. See on üks kriitilisemaid samme, mida auto kontroll enne ostmist peab kindlasti sisaldama.
⸻
Kokkuvõtteks
Auto kontroll enne ostmist ei ole lihtsalt soovitus, vaid hädavajalik tegevus, et kaitsta ennast liigsete kulude ja probleemide eest tulevikus. Kui sul puuduvad tehnilised teadmised, võta kaasa spetsialist või vii auto usaldusväärsesse töökotta ülevaatuseks. Ettevaatlikkus täna säästab sind suurtest muredest homme.